Sağlıklı Diyet Formülü

Bağışıklık sisteminiz gıdalara farklı tepkiler verebilir. Bunun sonucunda kronik yorgunluk, demir eksikliği, ödem, obezite, astım, depresyon, konsantrasyon eksikliği, migren, egzama ve sindirim sistemi rahatsızlıkları oluşabilir. Yakıtsız kalan vücut kas ve su kaybetmeye başlar. Şu bir gerçek ki diyet yapan bireyler gün içinde çok acıkıyor, halsiz düşüyor ve kendilerini bitkin hissediyorlarsa uyguladıkları sistem yanlıştır.

Eğer canınız çok fazla karbonhidrat (ekmek, pilav, makarna, pizza, pasta, çikolata, aşırı miktarda meyve) tüketmek istiyorsa, öğleden sonra ve gece saatlerinde mutfakta zor anlar yaşıyorsanız beslenme sisteminize bir göz atın. Çünkü bunun sebebi gün içinde atladığınız veya sıkı diyet yapma mantığıyla ihmal ettiğiniz ara öğünler olabilir. Kan şekeri dengesinin sarsılmasına yol açan bu durum, aşırı miktarlarda yüksek karbonhidratlı yiyecekler yeme isteğinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ana öğünler yeterli değilse, ara öğünler atlanmışsa, o gün yorucu, stresli veya çok depresif geçmişse karbonhidrat tüketimi abartılı olabilir.

Tam tahıllı karbonhidratların (tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, kepekli makarna, bulgur pilavı, kurubaklagiller), protein ve yağ içeren besinlerin uygun oranlarda birlikte tüketilmesi enerjinin uzun süre dengede olmasını sağlayacaktır. Ara öğün tüketimi de tüm vücudu çalıştırıp metabolizma hızını sürekli yüksek tutar. Özellikle güne yeterli ve dengeli bir kahvaltı ile başlamak ve ara öğünler tüketmek şart. Çünkü ara öğünlerin atlanması fazla acıkmaya ve sonucunda bir sonraki öğünde daha fazla besin tüketilmesine neden olabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !